top of page
 • טל פלג דיאטנית קלינית

איך להישקל נכון ובצורה אמינה שתעודד אותך ולא תייאש אותך

את עולה על המשקל כל בוקר וכל פעם רואה מספר אחר?

לא מצליחה להבין מתנודות המשקל האם את מרזה או משמינה?

האם הסיטואציה הבאה מוכרת לך? את מתאמצת כל השבוע , עושה דיאטה מאוזנת, מתעמלת ושותה מלא מים ... ממש לפי כל ההמלצות ואז מגיע הרגע לראות איך מגיב המשקל, את עולה עליו בתקווה שיזוז משהו ו.... נאדה, גורנישט, אין תזוזה....


"איך זה יכול להיות?" את אומרת לעצמך בתסכול אבל מחליטה לא להישבר כל כך מהר, ממשיכה עוד כמה ימים ושומרת הכי טוב שאפשר.... שוב עולה על המשקל והפעם לא רק שהוא לא ירד...הוא עלה!! "די... את אומרת לעצמך, נמאס לי...." , גם לסבול וגם לא לרזות??

בקיצור... שוב נשברה הדיאטה אחרי זמן קצר ובלי תוצאות של ממש רק בגלל שהמשקל היה לא החלטי במספרים שהראה.

הפרשנות המידית והvגיונית שעברה לך בראש בטח נשמעת כמו: " הדיאטה לא עובדת.... לא שומרת יותר...רק כסאח יעבוד...". האם זו הפרשנות הנכונה??? לא בטוח .

אז מה יכול להיות הסבר לכך שהמשקל כל כך תנודתי גם כשאת מתנהגת סביר מאוד עם הדיאטה שלך? האם המשקל טועה או את טועה ועושה משהו לא נכון ?מה יכול למנוע את התנודות או לפחות מה מסביר אותם כדי שלא תשברי את הכלים כל פעם שזה חוזר על עצמו?

לפני שאספר לך מהם 5 העקרונות החשובים שיעזרו לך להישקל ברוגע ולהבין טוב יותר את תנודות המשקל כדי להסיק מסקנה נכונה ומעודדת אני רוצה להסביר כמה עובדות:

 • השאלה המקדימה היא "להישקל או לא להישקל"? לא לכולם זה מתאים. יש לקחת בחשבון את עוצמת הרגשות הקשורות בשקילה,אם שקילה עושה לך רע, מכניסה אותך לחרדה ולפחד, גורמת לך להרגיש בושה, דיכאון וחוסר הערכה עצמית, אל תישקלי.

 • חשוב שתדעי : שקילה איננה פרמטר יחיד ואפשר בהחלט לוותר עליה ולהישען על תחושה כללית ומידת הבגדים. אם את בקטגוריה הזו, אל תישקלי כלל!

 • אם החלטת ששקילה כן מתאימה לדיאטה שלך, חשוב שתדעי שהמשקל הוא פרמטר בעייתי ומתעתע, הוא איננו מדויק, במיוחד אצל נשים והוא מושפע מכל מיני מצבים גופניים נוספים כמו כמות הנוזלים בגופך , המצב ההורמונאלי (לדוגמא לפני מחזור יש נפיחות משמעותית וכך גם בזמן ביוץ), תדירות יציאות ( עצירות גורמת למשקל להיות גבוה יותר מהצפוי) ועוד.

 • המשקל לא מייצג בצורה מדויקת את תנודות השומן בגוף ויש לקחת אותו בעירבון מוגבל מאוד. האם יכול להיות מצב בו המשקל לא יזוז אבל כן רזית? --- בהחלט כן.

 • דוגמא ? אם ירדת קילו וחצי שומן כי את שומרת יפה ואפילו הרגשת את המכנס רפוי יותר באזור המותן אבל המשקל לא זז , מצב זה אפשרי ואפילו מאוד נפוץ אם את לפני מחזור ואת נפוחה או סובלת מעצירות או אוכלת מלוח באופן מיוחד וצוברת נוזלים ... יש כמה הסברים הגיוניים .

 • חשוב להבין שהמונחים "הרזיה" "השמנה" מתייחסים להבדלים ברקמת השומן בגופך ולכן מצב כפי שתיארתי בהחלט נחשב הרזיה גם אם המשקל לא זז.

מה המסר שלי? אל תמהרי להסיק מסקנות. אל תמהרי לשבור את הכלים. התאזרי בסבלנות בעיקר כלפי עצמך וגופך.
בואי נדבר תכל'ס: אני רוצה להסביר איך להישקל נכון יותר כדי שהשקילה תהיה אמינה יותר ותעודד אותך במקום להכשיל אותך.

אז מהם 5 העקרונות החשובים לשקילה אמינה יחסית שתעזור לך להתמיד בירידה במשקל ולא להסיק מסקנות לא נכונות?

 • המכשיר הישקלי תמיד באותו המשקל וחשוב שיהיה מכשיר אמין . בין משקלים שונים תמיד יהיה הבדל וזה עשוי לבלבל אותך ולכן הישקלי באותו משקל כל פעם, בין אם זה משקל שיש לך בבית או בחדר הכושר או אצל הדיאטנית שלך, העיקר שיהיה באותו אחד. כלומר, הקטיני את ההתעסקות והפרשנות על ידי שקילה תמיד באותו המכשיר.

 • תדירות הישקלי פעם עד פעמיים בשבוע , ימים לא צמודים ולא יותר מזה -מחקרים מצביעים על כך שכשליש מהעושים דיאטה לירידה במשקל נשקלים כל יום ושליש נוסף פעם בשבוע. השליש השלישי נשקל בתדירות שהיא לא כזו ולא כזו ויש רבים שמעדיפים לא להישקל כלל וזה בסדר גמור. אין טעם להישקל כל יום מכיוון והתנודות הנראות על המשקל עשויות לבלבל אותך ואף לגרום לך לחשוב שהדיאטה לא מתקדמת מכיוון ורוב התנודות שרואים מיום ליום הם שינוי בנוזלים ומלח המשפיעים על המשקל. דיאטניות רבות ממליצות להישקל פעם בשבוע ואף פעם בשבועיים מכיוון ושינויים בכמות השומן בגוף אינו בא לידי ביטוי במשקל מיד . יחד עם זאת, קיימים מחקרים המראים ששקילה בתדירות גבוהה יותר מפעם בשבוע עוזרת למחויבות גדולה יותר לתהליך הירידה במשקל ולשמירה טובה יותר בהמשך על משקל יציב. ההמלצה ללקוחות שלי היא להישקל פעם עד פעמיים בשבוע. אם בחרת בפעמיים אז ימים לא צמודים ( שני / חמישי לדוגמא ) ובקפידי לנהל רישום של המשקל .

 • זמן השקילה ביום - הקפידי להישקל באותו זמן ביום , עדיפות לבוקר , בבגדים קלים וללא נעלים. הבוקר, זהו מצב המייצג טוב יותר את המשקל , לפני שצברנו את כל מה שאכלנו ושתינו במהלך היום. ההבדל בין משקל בוקר לערב יכול להיות קילו עד שניים. יחד עם זאת , ברור שזה לא תמיד אפשרי כמו במצב בו את נשקלת רק אצל הדיאטנית ונפגשת איתה בערב, לפחות הקפידי על שעה דומה ביום ואם בלתי אפשרי גם כן, זכרי לא להשוות בין משקל בוקר לערב, זה לא אומר שרזית ולא שהשמנת.

 • הישקלי אחרי המחזור - יש לקחת בחשבון את התנודות ההורמונאליות של גופך - השקילה המייצגת ביותר תהיה מיד אחרי המחזור. בזמן הביוץ שמתרחש שבועיים מהיום הראשון של המחזור את שוב עשויה לראות משקל גבוה מהצפוי בגלל נפיחות ומהביוץ עד המחזור הבא הנפיחות עשויה להיות חריפה יותר. זה בהחלט מצמצם את כמות הימים בהם השקילה אמינה יחסית אבל לפחות מבלבלת פחות . למעשה, אין מה לעשות חוץ מלזכור כל זאת ולא להסיק מסקנות כל פעם שהמשקל לא זז או טיפה עלה. אולי את לפני מחזור? אולי את באמצע חודש? המלצתי היא : רשמי לך את התאריכים ביומן כדי שתוכלי להסיק מסקנות נכונות יותר.כדי להקטין נפיחות בזמנים אלו שתי הרבה מים ואל תרבי במלח.

 • היעזרי במדדים נוספים - כפי שהסברתי קודם, שקילה לא מתאימה לכולם ומדובר במדד לא אמין , במיוחד אצל נשים ויכולה להטעות במצבים רבים . אני ממליצה לך להחליט מהם המדדים הנוספים עליהם את נשענת - היקפים ( אפשר למדוד או להרגיש בבגדים ) , תחושה כללית , אחוזי שומן...... והכי טוב - ההיגיון שלך- האם את מתנהגת בצורה שהגיוני שתראי ירידה במשקל ? ההיגיון אמין מהמשקל!

מדוע אני מספרת לך כל זאת? אני רוצה שלא תמהרי לקפוץ למסקנה שהדיאטה שלך לא עובדת או שאת לא מצליחה לרזות.... חכי שנייה... הסתכלי ברשימה בה את עוקבת אחרי המשקל. האם היה משקל נמוך לאחרונה ? אם כן, זה לא טעות, את יכולה לסמוך על כך שירדת (אלא אם את אחרי כמה ימים של שלשולים קשים או התייבשות) .

מצד שני, אם ראית משקל שהפתיע אותך לרעה הרי לכך יכולים להיות כמה הסברים לפני שאת מסיקה שאכן יש פה עליה במשקל או שהדיאטה לא מצליחה.

אני מבטיחה לך שאם תשקלי לפי ההנחיות הללו ותזכרי את שאמרתי לגבי אמינות המשקל תוכלי להקטין מצבים לא מדויקים ותוכלי להתעודד מהשקילה ולהמשיך לרדת יפה במשקל ולהימנע מהסקת מסקנות לא נכונות שיכולות להוביל אותך ל"שבירת כלים" ועליה חזרה במשקל.


מה אני יכולה להציע ? כדיאטנית ופסיכולוגית שעוסקת בתחום גיל המעבר, תזונת ספורט, תזונת נשים, הרזיה גם של גברים ונוער יש לי הרבה נסיון וידע כדי לעזור לך לממש את הכל פשוט כי אני מתאימה הכל אליך (גם לאופי שלך , לחיים האמיתיים שלך) ולא מנסה לשנות אותך ולהתאים אותך לדיאטה. הנה תוכלי להמשיך לקרוא את כל הפרטים בלינק הזה ואם תחליטי לרזות תוכלי להשאיר שם פרטים.

26,224 צפיות
bottom of page